Қаз

II Съез

Ислам өкілдері:
  1. ДҮНИЕЖҮЗІЛІК ИСЛАМ ЛИГАСЫ (Сауд Арабиясы Корольдігі)

        Шейх Абдалла бен Абдель Мухсин Ат-Турки  – делегация басшысы, Дүниежүзілік Ислам Лигасының бас хатшысы.

        Сапарлас тұлғалар:

        Рахматулла бен Игаятулла Ахмад Зеттеу және ақпарат басқармасының бас директоры, профессор,

        Ахмад бен Дахил аль-Мухаммади – Мекка қаласындағы Саудия Ақпараттық Агенттігі Бюросының директоры,

        Уаил бен Хамед бен Насер аль-Лахайби – Мекка қаласындағы «Эр-Рияд» газеті Бюросының директоры,

        Маджид бен Абдел Азиз Абу Зубейда – Джидда қаласындағы Дүниежүзілік Ислам Лигасы Бюросының Хатшысы,

        Абдел Азиз бен Мухаммед ас-Сархи – Сауд Арабиясы Корольдігі Ақпараттық Министлігінің өкілі,

        Юсей бен Мухаммад аль-Мадани - Телеоператор.

  1. «АЛЬ-АЗХАР» (Египет Араб Республикасы)

        Шейх Мухаммад Саид Тантауи  – делегация басшысы,

Аль-Азхардың Бас имамы.

        Сапарлас тұлғалар:

        Шейх Мухаммад Кутб Хедр аш-Шериф – Аль-Азхардың Бас имамы Аппаратының басшысы.

  1. ВАКУФ ЖӘНЕ ИСЛАМ ІСТЕРІ БОЙЫНША МИНИСТРЛІК (Египет Араб Республикасы)

         Махмуд Хамди Закзук – делегация басшысы, вакуф және ислам істері бойынша министр.

        Сапарлас тұлғалар:

        Мухаммад Абдел Гани Морси Шама – вакуф және ислам істері бойынша министр кеңесшісі.

  1. ИСЛАМ ІСТЕРІ ЖӘНЕ ВАКУФ БОЙЫНША КОМИТЕТ (Объединенные Арабские Эмираты)

         Шейх Мансур аль-Менхали делегация басшысы, Ислам істері және вакуф бойынша Комитеттің арнайы өкілі.

        Сапарлас тұлғалар:

        д-р Мухаммад Матар Салим аль-Кааби – Ислам істері және вакуф бойынша Комитет Департаментінің Директоры,

        Абдалла Юсеф аль-Али  – Ислам істері және вакуф бойынша Комитет Департаментінің бөлім бастығы.

  1. МӘДЕНИЕТ ЖӘНЕ ИСЛАМДЫҚ БАЙЛАНЫСТАР ҰЙЫМЫНЫ (Иран Ислам Республикасы)

        Аятолла Садики Рашед делегация басшысы.

        Сапарлас тұлғалар:

        д-р Хусейн Калбаси Аштари – Аятоллы Сейид Хаменеидің өкілі,

        Хасан Сафархани – Қазақстан Республикасындағы Иран Ислам Республикасы Мәдени өкілдігінің басшысы,

        Курбанали Идриси – сарапшы,

        Захра Рашид Биги – сарапшы.

  1. ИРАН ИСЛАМ РЕСПУБЛИКАСЫ ЖОҒАРҒЫ МӘДЕНИ КЕҢЕСІ

         Али Акбар Садеги Рашад делегация басшысы, Иран Ислам Республикасы Жоғарғы Мәдени Кеңесінің мүшесі,   Конфессияаралық диалог Жоғарғы Кеңесінің мүшесі, Иранның «Мәдениет және пікір»  зерттеу иннститутының директоры.

  1. ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ИСЛАМ УНИВЕРСИТЕТІ (Пәкістан Ислам Республикасы)

         Д-р Махмуд Ахмад Гази делегация басшысы, Халықаралық Ислам Университетінің Президенті.

         Сапарлас тұлғалар:

        профессор Абдул Джаббар Шакир «Дауа» Академиясы бас директорының орынбасары,

        д-р Абдул Халик Кази – Халықаралық Ислам Университетінің Президенті Усулуддин факультетінің Деканы.

  1. ДҮНИЕЖҮЗІЛІК ИСЛАМДЫҚ ҮНДЕУ АССОЦИАЦИЯСЫ (ДИҮА) (Ливия)

         Ибрахим Али Аль-Раббо делегация басшысы, Дүниежүзілік Исламдық Үндеу Ассоциациясы бас хатшысының жеке өкілі, халықаралық съездер мен ұйымдар, және жәрдем беру бойынша Департамент хатшысы. 

        Сапарлас тұлғалар:

        Фуад Мухаммад Аль-Кахуаджи халықаралық съездер мен ұйымдар бойынша бөлімі үйлестірушісі.

  1. «ДЖАМААТ-У-ШАБАБ-Е-ИСЛАМ» БҮКІЛҮНДІЛІК МҰСЫЛМАНДЫҚ ҰЙЫМЫ (Үндістан)

Салман Аль-Хусейни Аль-Надви делегация басшысы, «Джамаат-у-Шабаб-е-Ислам» бүкілүнділік мұсылмандық ұйымы Президенті.

        Сапарлас тұлғалар:

        д-р Мохаммад Умар Гаутам – Джамиа Миллиа Исламиа Университеті исламдық зерттеулер Факультетінің  профессор, Марказул Маариф білім орталығының директоры,

        Мирза Явар Бэг - «Джамаат-у-Шабаб-е-Ислам» бүкілүнділік мұсылмандық ұйымы бас үйлестірушісі,

        Шах Хасан Мани – «Джамаат-у-Шабаб-е-Ислам» бүкілүнділік мұсылмандық ұйымының білім жобалары мен бағдарламалары бойынша кеңесші,

        д-р Абдул Малик Джамиа Миллиа Исламиа Университеті архивариусының орынбасары.

  1. ҚАЗАҚСТАН МҰСЫЛМАНДАРЫ ДІНИ БАСҚАРМАСЫ

Абсаттар кажы Дербисали – делегация басшысы, Бас муфтий, Қазақстан мұсылмандары діни басқармасының төрағасы.

        Сапарлас тұлғалар:

        Мухаммед-Хусейн Алсабеков – ҚМДБ фетва және шариғат ісі бөлімі бастығы,

        Кулмухаммед Маханбет – Алматы қ. Орталық мешітінің  Бас имамы,

        Калижан Занкоев – Нұр-Астана Орталық мешітінің  Бас имамы,

        Жумабай Ыкылас Атырау облысы имамының өкілі.

Христиан өкілдері:
  1. МӘСКЕУ ПАТРИАРХАТЫ ОРЫС ПРАВОСЛАВИЕЛІК ШІРКЕУ (Ресей Федерациясы)

         Филарет (Вахромеев Кирилл Варфоломеевич) – делегация басшысы, Минскілік және Слуцтік Митрополиті, Белоруссияның Патриархтық Экзархы.

        Сапарлас тұлғалар:

        Мефодий (Немцов) – Астаналық және Алматылық Митрополит.

        Александр Васютин – дін қызметкері, Мәскеу Патриархатының сыртқы шіркеу байланыстары бөлімінің қызметкері,

        Георгий Рощин – Мәскеу Патриархатының сыртқы шіркеу байланыстары бөлімінің қызметкері,

        Андрей Литовка – Астаналық және Алматылық епархия хатшысы.

  1. РИМ-КАТОЛИКТІК ШІРКЕУІ (Ватикан)

         Кардинал Роже Этчегарай – делегация басшысы, «Әділеттілік және бейбітшілік» Папа Кеңесінің құрметті Президенті.

         Сапарлас тұлғалар:

         Архиепископ Пьер Луиджи Челата  Дінаралық диалог бойынша Папа Кеңесінің Президентінің Хатшысы.

         Архиепископ Юзеф Весоловски – Апостолдық нунций Қазақстандағы (Қасиетті Тақ елшісі),

         Монсеньор Халед Акаше  – Дінаралық диалог бойынша Папа Кеңесінің ислам бойынша бас сарапшысы,

         Монсеньор Януш Калета – Атыраудағы Апостольдық әкімшісі,

         Кардинал Теодор Эдгар МакКеррик – Вашингтон (АҚШ) қаласындағы Рим-еатоликтік шіркеуі Архиепископы.

  1. АНГЛИКАН ШІРКЕУІ (Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия Біріккен Корольдігі)

Николас Бэйнс – делегация басшысы, Англикан шіркеуі басшысының өкілі, Кройдон епископ (Лондон).

         Сапарлас тұлғалар:

Гая Уилкинсон Конфессияаралық байланыстар бойынша  Секретарь Кентерберий Архиепископының хатшсы.

  1. КОНСТАНТИНОПОЛЬ ПРАВОСЛАВ ШІРКЕУІ үркия-Франция)

Варфоломей I – делегация басшысы, Константинополь правостав шіркеуінің Патриархы.

        Сапарлас тұлғалар:

        Эммануил – Франция Митрополит,

Никитас – Гонконг қаласындағы Азия аймағындағы  КПШ дини көшбасшысы,

Виссарион – Патриарх Дьяконы,

Жемаль Ушак Корреспондент.

  1. БҮКІЛӘЛЕМДІК ЛЮТЕРАН ФЕДЕРАЦИЯСЫ (Швейцария Конфедерациясы)

        Ишмаэль Ноко – делегация басшысы, Бүкіләлемдік лютеран федерациясы бас хатшысы.

        Сапарлас тұлғалар:

        Гинда Харахан Миссия Департаменті және Бүкіләлемдік лютеран федерациясының Азиямен ынтымақтастығын дамыту бойынша жауапты қызметкер,

        Регина Караш Бүкіләлемдік лютеран федерациясының Герман Ұлттық комитеті әлеуметпен байланыс бойынша қызметкері,

        Юрий Новгородов Бүкіләлемдік лютеран федерациясының епископы Астана қ. (Қазақстан Республикасы).

  1. АРМЯН АПОСТОЛДЫҚ ШІРКЕУІ (Армения)

Гарегин II – делегация басшысы, Жоғарғы  Патриарх және барлық армяндардың католикосы.

Сапарлас тұлғалар:

         Паркев Мартиросян – Архиепископ,

         Оваким Манукян Арцаха Армян Епархиясының басшысы, Архимандрит.

Буддизм өкілдері:
  1. БҮКІЛҚЫТАЙЛЫҚ БУДДИСТІК АССОЦИАЦИЯ (Қытай Халық Республикасы)

        Цзямуян Ласонцзюмэй Туданьцюэцзиним – делегация басшысы, Бүкілқытайлық Буддистік Ассоциация Төрағасының орынбасары.

  Сапарлас тұлғалар:

  Ду ЛунчжуанБүкілқытайлық Буддистік Ассоциация Төрағасының орынбасары.

         Чэнь Вэньяо – Бүкілқытайлық Буддистік Ассоциация бас хатшысының орынбасары,

         Гун Чюхуцзяньцуо – Гансу провинциясындағы Буддистік Ассоциация бас хатшысының орынбасары,

         Юань Цы – Қытайдың Будда мәдениеті институтының зерттеушісі,

         Жа Лэй – Діни қатыныастар Әкімшілігі Халықаралық қатынастар департаменті бөлім басытығы,

         Жэн Ши – ҚХР СІМ Шығыс Еуропа және Орталық Азия Департаментінің бөлім басытығының орынбасары,

         Су Лэй ҚХР СІМ Шығыс Еуропа және Орталық Азия Департаментінің қызметкері,

         Ай Сяо Шетелмен достық Қытай Ассоциациясының Төрағасы.

  1. АЗИЯЛЫҚ БУДДИСТЕР ОРТАЛЫҒЫ (Моңғолия)

        Чойжамц Дэмбэрэлийн – делегация басшысы, Гандантэгчэнлин Монастырі Моңғолдық Будда Орталығының жоғарғы басшысы, Бейбітшілік үшін Азиялық Буддалық Конференциясының Президенті.

        Сапарлас тұлғалар:

        Батчулуун Мунхбаатар Гандантэгчэнлин Монастырі Моңғолдық Будда Орталығының Халықаралық бөлімінің қызметкері,

        Бальдир Ганзоригт Гандантэгчэнлин Монастырі аға монахы,

        Батаа Мунхтогоо Эрдэнэт қаласының дін қызметкері, лама,

        Тумеху Булган Гандантэгчэнлин Монастырі Моңғолдық Будда Орталығының Халықаралық бөлімінің қызметкері.

  1. «ЧОГИЕ» БУДДА ҰЙЫМЫ (Оңтүстік Корея)

        Джи Вон – делегация басшысы,  «Чогие» қоғамдық істер Департаментінің Директоры.

        Сапарлас тұлғалар:

        Джин Воль – Халықаралық алмасу «Чогие» Комитетінің вице-президенті,

        Сон Кён Джу Халықаралық алмасу жөніндегі бөлімнің маманы,

        Хон Джи Хо Буддалық телевизиялық арнасының корреспонденті,

        Ха Чжон Ын – «Булкю ильбо» газетінің журналисті.

  1. МАХАЧУЛАЛОНГКОРНРАДЖВИДЬЯЛАЯ УНИВЕРСИТЕТІ (Таиланд)

        Д-р Пра Дармокосаджарн – делегация басшысы,  МахачулалонгКорнраджвидьялая Университетінің Ректоры.

        Сапарлас тұлғалар:

        Пракрупалад Суватанавачиракун – Буддалық ғылыми-зерттеу институтының директоры, МахачулалонгКорнраджвидьялая Университетінің Ректорының хатшысы,

        Пра Ситавачамете – Халықаралық қатынастар бойынша ректордың көмекшісі (дін қызметкері),

        Саджа Вонгсарой Буддизм істері бойынша ұлттық басқарма Буддалық Орталық аппаратының директоры,

        Манат Паркпум – Буддизм істері бойынша ұлттық басқарма жалпы қатынастар бөлімінің директоры.

Иудаизм өкілдері: (Израиль Мемлекеті)
  1. ГЛАВНЫЙ СЕФАРДСКИЙ РАВВИНАТ

Шломо Амар – делегация басшысы,  Сефардтық Бас Раввин (зайыбымен).

        Сапарлас тұлғалар:

        Амрахам Джозеф Холон қаласының Сефардтық раввині,

Ирон Орен Арие – Сефардтық Бас Раввиннің жеке оққағары,               

Мейр Дэнино – Сефардтық Бас Раввиннің Съез Хатшылығындағы өкілі,                             

Ора Дэнино – делегацияның иврит тілінен ағылшын тіліне аудармашысы,

Такуми Амир – делегация басшысының қауіпсіздік тобының  аға офицері.

  1. БАС АШКЕНАЗДЫҚ РАВВИНАТ

Иона Мецгер – делегация басшысы, бас ашкеназдық  Раввин.

        Сапарлас тұлғалар:

        Холзер Моше Элкана – Ашкеназдық Бас Раввиннің Съез Хатшылығындағы өкілі,

        Раввин Артур Шнайер – Санаға жүгіну қорының Президенті.

Синтоизм өкілдері:
  1. СИНТОИСТІК ХРАМДАР АССОЦИАЦИЯСЫ (Жапония)

Куни Куниаки – делегация басшысы, Синтоистстік храмдар Ассоциациясы кеңесінің Төрағасы.

Сапарлас тұлғалар:

Минору Сонода – Синтоистстік храмдар Ассоциациясы бас басқармасының Директоры,

Ина Такао – қызметкер,

Юзава Ютака – қызметкер,

Мурао Шигеки – қызметкер,

Исуи Наоки – қызметкер,

Накано Сатоко – қызметкер.

Даосизм өкілдері:
  1. БҮКІЛҚЫТАЙЛЫҚ ДАОСИСТІК АССОЦИАЦИЯ (Қытай Халық Республикасы

Цзян Цзянюн – делегация басшысы, Бүкілқытайлық даосистік ассоциация діни қатынастар Әкімшілігі Аппараты Басшысының орынбасары.

Сапарлас тұлғалар:

Дин Чанюн Бүкілқытайлық даосистік ассоциация Басшысының орынбасары,

Хун Чаню Бүкілқытайлық даосистік ассоциация Басшысының орынбасары, қытайлардың Исламдық Ассоциациясының бас хатшысы,

Лю Сюевэн – Бүкілқытайлық даосистік ассоциация Зерттеу офисінің дін қызметкері,

Минь Чан – қытайлардың Исламдық Ассоциациясы зерттеу Департаментінің қызметкері.

Индуизм өкілдері
  1. ИНДОЛОГИЯНЫ ЖӘНЕ ДІНАРАЛЫҚ ДИАЛОГТЫ ЗЕРТТЕУ ИНСТИТУТЫ (Үндістан Республикасы)

Шантилал Карамши Сомайя – делегация басшысы, «Индологияны және дінаралық диалогты зерттеу институтының» төрағасы.

        Сапарлас тұлғалар:

        Свами Тадрупананджи «Манан Аашрам» индуистік монастырь Қамқорлық Кеңесінің Төрағасы, «Сомаия Бхаратия Санскрити Питам» үнді мәдениеті оқытушыларын дайндау бойынша ұйым мүшесі,

        Махамантр Дас Дели қаласындағы Кришна санасы халықаралық қоғамы директоры,  

        Кала Дханаджей Ачария«Сомаия Бхаратия Санскрити Питам» үнді мәдениеті оқытушыларын дайндау бойынша ұйым директоры,

        Свами Гиянанд Сарасватиджи – Храм басшысы, «Ведика Шодха Самстан Аашрам»үнді монастырінің Президенті, «Сомаия Бхаратия Санскрити Питам» үнді мәдениеті оқытушыларын дайндау бойынша ұйымның мүшесі.

Зороастризм өкілдері:
  1. ЗАРАТУШТРА МӘДЕНИ МҰРАСЫНЫҢ ДҮНИЕЖҮЗІЛІК КЕҢЕСІ (Үндістан Республикасы)

Д-р Хоми Дхалла – делегация басшысы, Заратуштра мәдени мұрасының Дүниежүзілік кеңесінің Президенті.

Сапарлас тұлғалар:

Диншо К.Тамболы – Заратуштра мәдени мұрасының Дүниежүзілік кеңесінің мүшесі,

Дади Е. Мистри – Заратуштра мәдени мұрасының Дүниежүзілік кеңесінің мүшесі,

Куруш А. Сидхва – Заратуштра мәдени мұрасының Дүниежүзілік кеңесінің мүшесі,

Анахита Х. Дхалла – Заратуштра мәдени мұрасының Дүниежүзілік кеңесінің мүшесі.

Халықаралық діни ұйымдар өкілдері:
  1. ӘЛЕМДІК ДІНДЕР ПАРЛАМЕНТІ КЕҢЕСІ (Америка Құрама Штаттары)

Уильям Лешер Әлемдік Діндер Парламенті Кеңесі Төрағасы.

  1. ДҮНИЕЖҮЗІЛІК ШІРКЕУЛЕР КЕҢЕСІ (Швейцария)

         Ханс Уко – делегация басшысы, Дүниежүзілік Шіркеулер Кеңесі дінаралық қатынастар бөлімінің өкілі.

         Сапарлас тұлғалар:

          Мишель Нсейр – Орта Шығыс мәселелері бойынша бағдарламар жетекшісі.

  1. ҰЛТТЫҚ ШІРКЕУЛЕР КЕҢЕСІ (Америка Құрама Штаттары)

Майкл Ливингстон – Ұлттық Шіркеулер Кеңесінің Президенті.

Съезінің құрметті қонақтары – халықаралық ұйымдар, мемлекеттер мен үкіметтер басшылары:
  1. БІРІККЕН ҰЛТТАР ҰЙЫМЫ (Швейцария, Женева қ.)

Сергей Орджоникидзе  – делегация басшысы, Біріккен Ұлттар Ұйымы Бас Хатшысының орынбасары.

        Сапарлас тұлғалар:

Шапошников С. – Біріккен Ұлттар Ұйымы Бас Хатшысының орынбасарының көмекшісі.

  1. ЮНЕСКО (Франция, Париж)

Коичиро Мацуура – делегация басшысы, ЮНЕСКО-ның бас директоры.

        Сапарлас тұлғалар:

Владимир Кушниренко – ЮНЕСКО Хатшылығы Азия-Тынықмұхит аймағы елдерімен байланыс бойынша ЮНЕСКО-ның бас директорының кеңесшісі,

Криста Пиккат ханым – ЮНЕСКО-ның бас директоры Кабинетінің Кеңесшісі,

Тарья Виртанен ханым – Алматы қаласындағы ЮНЕСКО кластер-офисінің басшысы.

  1. БҰҰ ӨРКЕНИЕТТЕР АЛЬЯНСЫ (АҚШ-Испания)

Мануэль МанонейестӨркениеттер Альянсы Төрағасының арнайы кеңесшісі.

  1. МАЛАЙЗИЯ ҮКІМЕТІ

Мохаммад МАХАТХИР – делегация басшысы,  Малайзияның экс-Премьер-Министрі (зайыбымен).

  1. САУД АРАБИЯСЫ КОРОЛЬДІГІ ӘДІЛЕТ МИНИСТЛІГІ

Абдалла Аль аш-Шейх – делегация басшысы,  Сауд Арабиясы Корольдігі Әділет Министлігі.

  1. МӘДЕНИ БАЙЛАНЫСТАР БОЙЫНША ҮНДІ КЕҢЕСІ (Үндістан Республикасы)

Каранг Сингх – делегация басшысы,  Мәдени Байланыстар Бойынша Үнді Кеңесі Президенті (зайыбымен).

        Сапарлас тұлғалар:

Мохан Сингх Мәдени Байланыстар Бойынша Үнді Кеңесінің бас директоры,

Ашоке Кумар Мукержи – Қазақстан Республикасындағы Үндістан Республикасының Елшісі (зайыбымен),

Дипали Пал ханым  – Алматы қаласындағы Үнді мәдени орталығының директоры.

Съезінің құрметті қонақтары – мемлекеттердің парламентаралық ұйымдары мен заң шығарушы органдары басшылары:
  1. Алехо Видал-Квадрас Рока – Еуропалық Парламенттің Алғашқы

     Вице-Президенті (Бельгия).

  1. Рене ван дер Линден – Еуропа Кеңесі Парламенттік Ассамблеясы Төрағасы (Франция).
  1. Хавьер Мартинез – Торрона – Діндер мен менімдер бойынша ЕҚЫҰ Сарапшылар Кеңесі мүшесі, құқықтану профессоры (Польша).

     39 Эмери де Монтескью – Француз Республикасының Сенаторы.

  1. Ким Вон Ги – делегация басшысы, Корея Республикасы Ұлттық Ассамблеясының депутаты, экс-спикер.

Сапарлас тұлғалар:

Чан Док Гу – Ұлттық Ассамблеясының депутаты,

Ким Юн Сик Ұлттық Ассамблеясының экс-депутаты,  

  1. Стаф Ниммегеерс – делегация басшысы, Бельгия Корольдігі.

     Сапарлас тұлғалар:

     Ян Теуниссен – Бельгия Корольдігі Сенаты Аппаратының қызметкері.

  1. Дон Бонкер – делегация басшысы, Байланыс құралы және қоғамдық қауіпсіздік Ассоциациясының Вице-Президенті (АРСО), АҚШ Сенаты.

Сапарлас тұлғалар:

Альфрейд Ромэйн – Діндер және қоғамдық саясат институты директорлар кеңесінің Төрағасы (АҚШ),

Элеонора Карамянц – Діндер және қоғамдық саясат институты операциялар бойынша директоры  (АҚШ).